Artykuly > Recenzje imprez > Rekord pobijemy za rok, czyli XIII Gitarowy Rekord Guinnesa

1 maja już do lat jest we Wrocławiu świętem gitary. W tym roku już po raz trzynasty do stolicy Dolnego Śląska przyjechało tysiące gitarzystów, by wspólnie zagrać kultowe „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Niestety uczestnikom nie udało się pobić zeszłorocznego wyniku.

Wielkie emocje, wspaniali artyści i tysiące gitar uniesionych ku niebu! Wszystko to, jak głosi nazwa Thanks Jimi Festiwal, właśnie w podzięce dla Jimiego Hendrixa. W sumie w Rekordzie wzięło udział 5003 gitarzystów. Niestety, z powodu niesprzyjającej pogody, był to słabszy wynik niż w roku ubiegłym. Jednak choć tym razem nie udało się pobić Gitarowego Rekordu Guinnessa, to i tak koncertowe emocje na wrocławskiej Pergoli, po raz kolejny dały dowód tego, że stolica Dolnego Śląska jest też światową stolicą gitary.Mimo deszczu i wiatru na scenie Gitarowego Rekordu Guinnessa zagościli znakomici muzycy, tacy jak: najlepszy skrzypek świata – Nigel Kennedy, Uli Jon Roth i znakomita amerykańska gitarzystka – Malina Moye. Publiczność rozgrzewali również polscy muzycy, a wśród nich Alicja Janosz, Magda Piskorczyk, Adam Palma, Marek Napiórkowski, Leszek Cichoński oraz ulubieńcy polskiej publiczności - zespół IRA.

- To, co się tu dzieje jest naprawdę niesamowite. Nieśmiertelny przebój Jimiego po raz kolejny zjednoczył tysiące fanów gitary z najróżniejszych krajów. Mimo niesprzyjającej pogody atmosfera wśród uczestników była naprawdę wspaniała. To przecież ważniejsze niż same liczby. Rekord pobijemy za rok! – podsumowuje Leszek Cichoński, pomysłodawca Thanks Jimi Festival.

Rzeczywiście, kiedy punktualnie o 16:00 zabrzmiała ta niemal największa gitarowa orkiestra świata, emocje sięgnęły zenitu. Entuzjazm nie opuścił nikogo, nawet po ogłoszeniu wyników. – Przecież przyjedziemy za rok – takie deklaracje dało się słyszeć wśród wielu uczestników Rekordu.

Thanks Jimi Festival nie kończy się jednak samym ogłoszeniem wyników. Wielu uczestników wybiera się dziś jeszcze na Koncert Gwiazd w Hali Stulecia, na którym ponownie zagra Nigel Kennedy, zespół IRA i grupa Nazareth.

Natomiast o 21.00 organizatorzy zapraszają na otwarty koncert kultowej grupy Seven Kings, the Family of Gipsy Kings. Całość festiwalu zakończy się specjalnym pokazem fontanny multimedialnej o godz. 22.15.

Po XIII edycji Thanks Jimi festival przed wszystkim fanami gitary stoi cel na przyszły rok – pobicie Gitarowego Rekordu Guinnessa w 2016 roku, w roku, kiedy Wrocław będzie pełni rolę Kulturalnej Stolicy Europy.