Dezerter / Włochaty

21.04.2017
Sala Gotycka w Starym Klasztorze
ul. Purkyniego 1
godz 19:00
bilety: 45 zł - przedsprzedaż, 50 zł - w dniu koncertu
miejsca siedzące ( balkon): 60 zł

wROCKfest.pl prezentuje:
DEZERTER
WŁOCHATY


Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel Ku przyszłości (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: Fala i Jak punk to punk. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera Underground Out Of Poland oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju Kolaboracja. Rok 1989 to kolejny album Kolaboracja II, a 1990 Wszyscy przeciwko wszystkim (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.


Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. Blasfemię (1992), Ile procent duszy? (1994), Mam kły mam pazury (1996), Ziemia jest płaska (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: Nielegalny zabójca czasu (2004); Prawo do bycia idiotą (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz Większy zjada mniejszego (2014). W 2016 r., po 33 latach, został wznowiony singiel Ku przyszłości.
Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.
Dezerter to:
Robert Matera gitara, śpiew
Krzysiek Grabowski perkusja, teksty
Jacek Chrzanowski bas

WŁOCHATY
Włochaty powstał w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku pod nazwą Włochaty Odkurzacz. Po zmianach systemowych w Polsce, nastały również zmiany w kapeli. W 1990 do zespolu dołączył Pauluss a nazwa została skrócona o 'odkurzacza'. W roku 1993 zdobyli wyróżnienie i zagrali na dużej scenie na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Ponownie w Jarocinie jako gość Włochaty wystąpił w 2006 roku, a w 2014 dał niezapomniany koncert w Pokojowej Wiosce Kriszny na Woodstocku. Zespół zagrał wiele koncertów na różnych scenach w kraju i za granica, ma też na konceie wspólne występy klasykami gatunku jak: Dead Kennedys, Steve Ignorant (Crass), Conflict, UK Subs, Oi Polloi, Varukers, Chumbawamba czy Citizen Fish.

Włochaty już trzy dekady komentuje otaczającą ich rzeczywistość, czy to w sprawach politycznych czy społecznych. Ma na koncie 7 studyjnych albumów, 1 płytę live, 2 single, kilka winylowych edycji swoich krążków oraz książkę Dopisać swój wers... (2007). Ostatnia płyta Wbrew wszystkiemu ukazała się w 2010 roku nakładem wydawnictwa Pasażer.

Od zawsze w swoim przekazie bezkompromisowi, związani ze sceną niezależną, alternatywną oraz społecznymi ruchami wolnościowymi, ekologicznymi, praw zwierząt i antifą. Mają na koncie współpracę z takimi organizacjami jak Amnesty International , Greenpeace, Stowarzyszenie Nigdy Więcej, Otwarte Klatki czy Fundacja Inna Przestrzeń na Rzecz Wolnego Tybetu. Wiosną grupa rozpoczyna jubileuszową trasę z okazji swoich 30. urodzin.

Obecny skład:
Sylwester Biliński Billy - perkusja
Jerzy Zajkowski Jeż - bas, śpiew
Piotr Skotnicki Skoda - gitara, chórki
Maciej Jarlem Raga - śpiew
Paweł Guliwer gitara